Workshop – Hašení lesních požárů – Beroun, 25.11.2023

V sobotu 25. listopadu proběhl poslední workshop pořádaný Asociací velitelů JSDH ve spolupráci s HZS PS Beroun na téma „hašení lesních požárů“. První část proběhla na stanici, kde se účastníci dozvěděli důležité informace o nízko a vysokotlakých čerpadlech. Potom následoval již praktický výcvik, který byl rozdělen na tři stanoviště.   

Na prvním stanovišti se museli účastníci vypořádat s cca 200metrovým úsekem s velkým převýšením. K natažení dopravního vedení C byly využity speciálně upravené batohy, díky kterým měli hasiči volné ruce, které využili při chůzi v prudkém kopci. Po překonání těchto nástrah byl využit další batoh s D programem a následně se mohlo z řeky Berounky využít dvacetikilové vysokotlaké čerpadlo Black Panther od firmy Vallfirest. Toto čerpadlo dopravilo vodu na fiktivní požářiště. K dispozici na tomto stanovišti byly ještě zádové vaky na hašení.  

Na druhém stanovišti, se pracovalo s ručními nástroji Gorgui a tlumicemi. Po vysvětlení taktiky s těmito nástroji si mohli účastníci vše prakticky vyzkoušet.  

Na posledním stanovišti byla ukázána práce s čerpadlem, kdy se z řeky Berounky plnila speciální 500 litrová uzavřená nádrž, ze které se pomocí dalšího čerpadla dalo hasit. Zúčastněným bylo ukázáno a vysvětleno, jak se dá hasit účinně i s proudnicí, na které je nastaven průtok pouze 25 litrů.  

Tohoto workshopu se zúčastnilo celkem 32 účastníků, a to z jednotek Klášterec nad Ohří, Čestice, Horní Maršov, Ústí nad Orlicí, Varnsdorf, Trhový Štěpánov, Jenštejn, Polepy, Hrobce a z Vestce.  

Nesmíme zapomenout, že této akce se s námi zúčastnili i dva pracovníci KRNAP, kteří se seznámili s problematikou hašení lesních požárů.  

Závěrem bychom chtěli poděkovat vedení a příslušníkům HZS ÚO Beroun, kteří nám věnovali čas. 

V letošním roce bychom chtěli opět pro naše členy AVJSDH připravit další workshopy. Jednalo by se opět Fire dragon ve spolupráci s Dräger Academy a novinkou by měl být workshop na téma Bezpečná práce s elektromobily u dopravních nehod a požáru, který by proběhl ve spolupráci s Rescue Profi Academy. 

Na všechny naše workshopy se mohou samozřejmě přihlásit i nečlenové AVJSDH.